CIM Fellowship

Past Award Winners

2017

Peter Calder
Peter Calder headshot

Tad Crowie
Tad Crowie

James Hatley
James Hatley

Pierre Julien
Pierre Julien

Garth Kirkham
Garth Kirikham

John Starkey
John Starkey headshot

2016

2015

2014

2013

Charles E. (Ted) Knight - Vancouver, BC

C. Ravi Ravindran - Ancaster, ON

Dominic Fragomeni

Peter Kondos - Toronto, ON

Vladimiros Papangelakis - Toronto, ON

Priti Wanjara - Montreal, QC

Noel Cleland - Canmore, AB

Peter V. Young - Portugal Cove-St. Phillips, NL

Steven W. Harapiak - Burlington, ON

Lindsay Milne - Calgary, AB

D. Anton - Calgary, AB

Rex V. Gibbons - St. John, NL

Soheil Asgarpour - Calgary, AB

Russell Hallbauer - Vancouver, BC

François Pelletier - Boucherville, QC

James K. Gowans - Toronto, ON

2012

Akram Alfantazi - Vancouver, BC

Alan Beavan - Fort McMurray, AB

David Forrester - Sydney, NS

David Robertson - Toronto, ON

Edmond Lam - Port Hope, ON

Edward Patton - Sudbury, ON

Edward Yates - Toronto, ON

Georges Houlachi - Shawinigan, QC

Jean-Pierre Martin - Chicoutimi, QC

John Hadjigeorgiou - Toronto, ON

Luc Gagnon - Sept-Iles, QC

Nathan Stubina - Toronto, ON

Tadeusz Dabrowski - Calgary, AB

2011

Donald J. Worth - Willowdale, ON

Douglas Milne - Saskatoon, SK

Glenn R. Clark - Cobourg, ON

James F. Archibald - Kingston, ON

Janice Zinck - Ottawa, ON

John D. Cairns - Saskatoon, SK

Joseph P. Ringwald - Vancouver, BC

Torstein Utigard - Toronto, ON

2010

Bert Wasmund - Mississauga, Ontario

Daniel Ashman - Trail, BC

David R. Lentz - Fredericton, NB

Hubert W. King - Salt Spring, BC

Ian Turner - Montreal, Québec

Joseph Aiello - Calgary, AB

Kenneth W. Major - Maple Ridge, BC

Marcel Djivre - Sudbury, ON

Nicholas Parchewsky - Edmonton, Alberta

Ron Molnar - Peterborough, Ontario

Zhenghe Zu - Edmonton, Alberta

2009

Alan Davidson

David B. Dreisinger

Frank Kruzich

Ian M. Masters

Leo Robert

Mahesh Chaturvedi - Winnipeg, Manitoba

Mahi Sahoo - Ottawa, Ontario

Michael Agnew - Hudson, Québec

Michael Sudbury - Oakville, Ontario

Ranbir Dhaliwal - Kamloops, BC

Robert MacDonald - Sydney, NS

J.R. Robert Pronovost - North Bay, Ontario

Samuel K. McEwan - Fredericton, NB

2008

André Allaire - Montreal, Québec

Andrew M. Cormier - Minton, NB

Anne Marie Toutant - Fort McMurray, Alberta

Bruce Bernard - Edmonton, Alberta

Darren A. Alessandrini - Edmonton, Alberta

David L. Jones - Vancouver, BC

Eberhard Krause - Milton, Ontario

Faramaz P. Hassani - Montreal, Québec

A. Kevin Beaton - Port Hastings, NS

Maurice Hinton - Edmonton, Alberta

Ramamritham Sridhar - Mississauga, Ontario

Steven R. Williams - Lakefield, Ontario

2007

Alain Simard - Trois-Rivières, Québec

André Gaumond - Quebec, Québec

Bryn Harris - Montreal, Québec

Charles B. Graham - Sudbury, Ontario

George P. Demopoulos - Montreal, Québec

Glenn R. O'Gorman - Langley, BC

Greg P. Isenor - Halifax, NS

Howard J. Lutley - Calgary, Alberta

Jan Edward Nessett - Calgary, Alberta

John A. Fitzgerald - Windsor, NS

Kenneth Chekerda - Fort McMurray, Alberta

Lee C. Nichols - Montréal, Québec

Mackenzie I. Watson - Montreal, Québec

Norbert L. Piret - Duisberg, Germany

Robert G.H. Lee - Calgary, Alberta

Tony George - Oakville, Ontario

2006 and earlier

2006 - Bruce S. BradyDamien DuffFenna PoelzerFrank W. GriecoHani HeneinManqiu XuMicheal L. HoffmanPatricia DillonRichard LaplanteRobin A.L. DrewTim G. JosephVedula Sankar Sastri
2005 - Bob SayerDeborah McCombeGraham G. ClowHugh ParkinsonIan PlummerJanusz LakowskiMartin QuickMichael J. SmithPeter WellsRoss LawrenceSteven R. McCutcheonTom Lafrenière
2004 - Bill HumeC.E. (Chuck) BrownbillChris A. FlemingChuck EdwardsDenis L. GaspeDwayne TannantJames Gillis GardinerJean VavrekKen A. HildebrantLuc DuvalMike MularPatrick James HannonRaymond J.C. MacDonaldStephen YueStuart Middleton
2003 - Alejandro BustosBernie HaysteadBert HulsBisjawit ChandaFrederic Bruce ClaridgeGavin DiromHarold Melvin HarjuHeather Lynn McLeod-LafosseHector BlakeJohn BowlesKeith FirminLloyd BuckinghamReg OlsonRené Del VillarTheo LehnerWilliam McNeil
2002 - Adam NoelAlan E. GallieChristopher A. PicklesDouglas KnightErnie MarcotteGordon RitceyGordon W. SmithH.E. “Buzz” NealHoward V. Donohoe, Jr.Klaus V. KonigsmannMichael Edward ChalkleyNeil D.S. WestollRobert S. NicholsRoger BellowsTom W. TobinWayne LeBlanc
2001 - Anant PrasadAndré GaliboisBruce McKnightChris Twigge-MoleceyDan TolgyesiDavid SelleckDonald W. RobertsFenton IsenorF. Peter ForrestJames GrahamMarc BélangerPatrick ReidRichard H. GodfreySerge VézinaS. Ramanchandra RaoTerrence B. MulliganT.M. (Tom) Waterland
2000 - Arthur Daniel PeltonArthur P. MacPhersonBill MundleC.A. (Clem) PelletierClaude BazinDaryl Alf MikalsonDavid Kenneth JoyceDominique-Louis PironDonald O. DowningYves HarveyKhalid JamilMichael PowerRobert E. FolinsbeeRobert PendreighRoger NendickThomas H. PatchingWei-kao Lu
1999 - Ahmed VahedA.M. (Sandy) LairdA. Wayne LockhartC.O. "Chuck" BrawnerChristian M. BickertDale M. HendrickDavid James LloydDavid Stirling WilkinsonDerek WiltonEdwin M. FraserF. Dwight BallFrederick D. McCoshGary H. KaiuraHoward R. StockfordIan H. MackayIndira V. SamarasekeraJohn Albert StrasserMarc C. BétournayNorman A. RossPeter H. GrimleyR. Winston RevieRoss J. BeatyTimothy J.R. GodfreyTzong T. ChenV.I. LakshmananWilliam W. Almdal
1998 - Alex C. BrownAllan J. ClarkeA. Wayne LockhartArnie McAllisterBruce W. BoydDon W. MacMillanDonald BarnettDouglas CarnahanDwayne H. FentieFathi HabashiGary K. LivingstoneGeorge WhiteKeith HaddockLance TigertPeter HacquebardRalph Richard PotterRichard A. McIvorRobert HamaguchiRoger C. UrquhartRon ShawWeldon J. Thoburn
1997 - Arthur Gordon SladeDaniel PoggiGeorge RuddleGerald W. TylerGordon A. GrossJ. Steven McAlpineJ. Wayne RogersJean-Charles BourassaJivan A. KayandeJohn E. TosneyJohn L. JamborLawrence ChrismasLaxman AmaratungaLeonard C. KitchenerMike OsokoNorman Daniel RyanPaul ClarkRobert M. GinnSteve ForgeronTimothy L. MannW.T. Thompson
1996 - A.D. AntonBarbara HowesB.F. KubicaBruce R. ConardE.H. CaldwellE.T. KimuraG. Van WeertGeorge H. EspleyHarold M. WrightH. Scott SwindenHugh Taylor James L. PopowichJ.Lindsay MilneJan W. MatousekMarcel ValléeMichael C. CampbellMichael G. LeggNoel A. ClelandPaul Leslie DeanPeter C. MaguirePhilip J. MackeyRoy C. MosherStephen K. GordonTerry H. DavisWayne D. LentonWayne HickeyW. David SinclairWilliam Petruk